Zanieczyszczone powietrze sprzyja koronawirusowi

Zanieczyszczone powietrze sprzyja koronawirusowi ? publikacja European Public Healh Alliance z 16.03.2020 r.

W opublikowanym przez Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia Publicznego (European  Public Health Alliance ? EPHA) 16. 03. 2020 r. artykule  https://epha.org/coronavirus-threat-greater-for-polluted-cities/ pt. Zanieczyszczenie powietrza sprzyja zagrożeniu koronawirusem (org. Tytuł:  Coronavirus threat greater for polluted cities?) autorzy podkreślają znaczenie środowiska, a powietrze postrzega się jako jeden z jego najistotniejszych czynników, dla zdrowia i przygotowania organizmu ludzkiego na walkę z jego niewidzialnymi wrogami, w tym przypadku koronawirusem.

Autorzy zwracają uwagę na to, że mieszkańcy zanieczyszczonych miast są bardziej zagrożeni przez Covid-19.  Zanieczyszczone powietrze powoduje nadciśnienie, cukrzycę i choroby układu oddechowego, czyli te choroby, które lekarze zaczynają wiązać z wyższą śmiertelnością w przypadkach zarażenia  Covid-19.

W swej publikacji autorzy przywołują badanie z 2003 r. dotyczące ofiar koronawirusa SARS, którego przebieg udowodnił, że pacjenci w regionach o umiarkowanym poziomie zanieczyszczenia powietrza byli o 84% bardziej narażeni na śmierć niż w regionach o niskim poziomie zanieczyszczenia.

Dr Sara De Matteis, profesor nadzwyczajny medycyny pracy i medycyny środowiskowej na Uniwersytecie Cagliari we Włoszech oraz członek Komisji Zdrowia Środowiskowego  Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (Environmental Health Committee European Respiratory Society,  (ERS),  stwierdziła, że: ?Jakość powietrza w mieście poprawiła się w ciągu ostatniego półwiecza, ale opary benzyny, a zwłaszcza oleju napędowego, pozostają poważnym problemem. Nawet najnowsze silniki Diesla emitują niebezpieczne  zanieczyszczenia. Pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc i serca spowodowanymi lub pogorszonymi przez długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza są mniej zdolni do walki z infekcjami płuc i częściej umierają. Tak jest prawdopodobnie również w przypadku Covid-19. Obniżając poziom zanieczyszczenia powietrza, możemy pomóc najbardziej bezbronnym w walce z tą i wszelkimi możliwymi przyszłymi pandemiami. ?

Zanieczyszczone powietrze sprzyja koronawirusowi Slide 00
Zanieczyszczone powietrze sprzyja koronawirusowi.

Zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem dla zdrowia środowiska w Europie, w szczególności  w miastach, zgodnie z European Environmental Agency(EEA). Pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO?) i ozon w warstwie przyziemnej (O?) powodują największe szkody i prowadzą do około 400 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Jednym z  centrum epidemii koronawirusa w Europie są północne Włochy.

Zanieczyszczenia NO? w miastach stanowią przede wszystkim efekt mobilności, zwłaszcza ruchu pojazdów z silnikiem Diesla, które są również głównym źródłem PM.

Od przełomu tysiącleci nastąpił gwałtowny wzrost udziału pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w Europie, z których wiele nie spełniało europejskich norm w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Przeciwko niektórym krajom UE toczy się 71 postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego z powodu niezapewnienia powietrza właściwej jakości.

Więcej: https://epha.org/coronavirus-threat-greater-for-polluted-cities/.

Zachęcamy do zapoznania się z jednymi z najnowszych map ilustrujących ?powrót? czystego powietrza do miast.