Kampania Dawca.pl

Kampania ?Dawca.pl ? Bądź świadomym dawcą narządów? promuje świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu akceptacji społecznej dla tych procedur. Istotnym elementem jest również kreowanie i rozwój ruchu wolontariuszy na rzecz transplantologii poprzez edukację społeczeństwa oraz przełamanie jego obaw przed procedurami medycznymi przez rozwiewanie wątpliwości. Przełamywanie tabu transplantologii jest procesem złożonym, mamy nadzieje, ze dzięki tej akcji uda się wpłynąć na zmianę mentalności społeczeństwa.

Pomysł akcji Dawca.pl narodził się w 2002 roku. ?Ojcem? projektu oraz założycielem Fundacji ?Bądź Świadomym Dawcą Narządów? był dr Maciej Śmietański z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku. W 2007 roku wydawcą kampanii społecznej ?Dawca.pl ? Bądź świadomym dawcą narządów? zostało Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych. Całość działań kampanii spoczywa w rękach grupy studentów zdrowia publicznego i medycyny z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prawa z Uniwersytetu Gdańskiego.

Program Dawca_pl 01

Klub ?Dawca.pl? skupia ponad 5000 członków i z każdym dniem ta liczba wzrasta. Również szeroka działalność promocyjna odbywa się portalu społecznościom Facebook gdzie mamy aktualna liczba fanów naszej inicjatywy wynosi ponad 5200 osób. Kampania jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych ale nie ma ograniczeń wiekowych- z przyjemnością obserwujemy, że działania są wspierane także przez ludzi w średnim wieku i starszych.

Bieżące działania skupiają się na promocji idei oddawania narządów, krwi oraz szpiku kostnego, wykorzystujemy do tego różne narzędzia. Aktualnie trwają prace nad pierwszym w Polsce szkoleniem internetowym na temat transplantologii, które będzie przede wszystkim skierowane do uczniów wszystkich szkół ponad gimnazjalnych w Polsce oraz studentów, ale zapraszamy do korzystania z niego wszystkich zainteresowanych problematyka przeszczepiania narządów. Szkolenie on-line ?Bądź świadomym dawcą narządów? jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia, a jego start planujemy na początek września.