Działalność miast na rzecz zdrowego powietrza

Miasta mają wiele narzędzi do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z sektora transportu oraz do osiągnięcia bezpiecznej i zrównoważonej mobilności.

Jakie działania mogą implementować miasta w celu poprawy jakości powietrza?

W samym sercu Europy, w Brukseli, od 1 stycznia 2020 r. zakazano poruszania się w centrum miasta najbardziej zanieczyszczających powietrze pojazdów.

W innych miastach, takich np. jak Ateny, Paryż czy Madryt, zakaz korzystania z pojazdów z silnikiem Diesla zostanie wdrożony do 2025 r.

Od 2006 r. Sztokholm wykazuje poprawę jakości powietrza i przepływu ruchu wiążąc te osiągnięcia z opłatą z tytułu zatorów komunikacyjnych.

Wdrożenie lepszych zasada planowania urbanistycznego miał miejsce w przypadku takich miast, jak Lublana; centrum tego miasta, dedykowane pieszym zachęca do jazdy na rowerze i  do spacerów.

Działalność-miast-na-rzecz-zdrowego-powietrza-01

Inwestowanie w efektywny system transportu publicznego, taki jak w Wiedniu lub Zurychu, ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zatorów samochodowych, które pogarszają jakość powietrza.

Zielone zamówienia publiczne to skuteczny sposób na poprawę efektywności środowiskowej transportu publicznego, np. autobusy elektryczne.

Usługi udostępniania, takie jak współdzielenie samochodu, jazdy samochodem lub rowerem i skuterem, mogą ograniczyć ruch zmotoryzowany, a tym samym zanieczyszczenie powietrza, jeśli są odpowiednio regulowane.

Program subsydiowania złomowania samochodów może być rozwiązaniem zmniejszającym trujące emisje transportowe, pod warunkiem że poprowadzi on do wzrostu zakupu nowych samochodów bezemisyjnych.

Więcej:

Źródło: European Public Health Alliance