Opis projektu miejsc wolnych od tytoniu

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych władze samorządowe miasta Gdańska, Kartuz i Łeby, wyraziły chęć zaangażowania w projekt uwalniania miejsc od dymu tytoniowego finansowany przez Inicjatywę Bloomberga, w ramach ogólnoświatowego konkursu grantowego na działania antytytoniowe. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, od początku procesu budowy projektu wyrażał zainteresowanie partnerstwem w realizacji projektu a także wspieraniem w jego wprowadzaniu na terenie naszego województwa jako zbieżnego z programem Zdrowie dla Pomorzan.

Opis projektu miejsc wolnych od tytoniu

Inicjatywa Bloomberga jest międzynarodowym projektem grantów przyznawanych przez koalicję organizacji w skład której wchodzą takie organizacje jak: Campaign for Tobacco Free Kids, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), Centers for Disease Control and Prevention Foundation, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz World Lung Fundation.

Projekt, który realizowany będzie przez koalicję 3 miast (Gdańska, Kartuz i Łeby) oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, ma na celu udzielenie pomocy władzom samorządowym przy wdrożeniu nowelizacji ustawy antytytoniowej.Termin realizacji projektu przypada na okres od listopada 2010r. do października 2012r.

Ustawa, o której mowa zaczęła obowiązywać z dniem 15 listopada 2010 roku. Uwalnia ona wiele nowych miejsc od dymu tytoniowego poprzez wprowadzenie znacznie bardziej kompleksowych zapisów dotyczących palenia w miejscach publicznych. W konsekwencji władze samorządowe, władze instytucji publicznych (dyrektorzy szkół, uczelni, instytucji kulturalnych) stoją przed nowym obowiązkiem wprowadzenia całkowitego zakazu palenia na terenie podległych im instytucji.

Działania podejmowane przy realizacji projektu będą opierały się na współpracy z lokalnymi władzami  głównie w zakresie wsparcia we wprowadzaniu nowej, lokalnej polityki antytytoniowej. Istotnym elementem projektu będzie również edukacja społeczności lokalnych – głównie właścicieli, zarządców, decydentów, dyrektorów jednostek. Do nich będzie przekazywana informacja o konieczności wprowadzenia nowego prawa, w szczególności o wszelkich pozytywnych skutkach, które ono niesie.

Wypracowane, skuteczne metody i działania będą eksportowane do innych gmin województwa pomorskiego, w celu poprawy zdrowia mieszkańców oraz jak najlepszego przestrzegania prawa. Realizatorzy Projektu chcą aby mieszkańcy województwa pomorskiego na równi z mieszkańcami krajów, które już wprowadziły regulacje w zakresie miejsc wolnych od tytoniu, skorzystali z dobrodziejstw zdrowotnych jakie niesie ograniczenie biernego palenia i zmniejszenie ilości aktywnych palaczy.

Koordynatorzy projektu:
Łukasz Balwicki – koordynator projektu, balwicki@ptpz.pl, tel. 606 369 656
Michał Brzeziński – działania medialne, brzezinski@ptpz.pl, tel. 501 762 172

Sekretariat projektu:
Wioleta Tomczak ? asystent projektu, tomczak@ptpz.pl, tel. 698 121 209