Analiza przemówienia von der Leyen o stanie Unii Europejskiej w 2020 r.

16 września 2020 r. Przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen wygłosiła swoje pierwsze orędzie o stanie Unii Europejskiej, tj. sztandarowe przemówienie, przedstawiające jej wizję Unii Europejskiej na nadchodzący rok.

W kontekście ciągłych wysiłków na rzecz walki z pandemią COVID19, p. Przewodnicząca  w swoim przemówieniu kładła nacisk na znaczenie zdrowia publicznego w przestrzeni europejskiej oraz przedstawiła szereg inicjatyw mających na celu poprawę odporności Europy i jej zdolności do radzenia sobie z przyszłymi pandemiami.

Propozycja utworzenia Europejskiej Unii Zdrowia (ang. a European Health Union), zagadnienie  kompetencji w sprawach zdrowotnych, nowe obowiązki Agencji Wykonawczych ds. zdrowia publicznego (the public health Executive Agencies), utworzenie nowej  agencji UE ds. Zaawansowanych Badań Biomedycznych i Rozwoju (ang. EU  Biomedical Advanced Research and Development Agency -BARDA), zgodnie z modelem amerykańskim, stanowiły główne tematy w obszarze zdrowia i zostały szczegółowiej  omówione podczas briefing?u; podobnie jak i implikacje dla zdrowia wynikające ze zobowiązania do podniesienia  redukcji emisji z 40% do co najmniej 55% do 2030 r., tak, by Europa była w stanie sprostać ambicjom Zielonego Ładu (European Green Deal), a także zobowiązanie do przyspieszenia cyfrowej transformacji społeczeństwa w całej Unii.

W innej wypowiedzi skupionej na zdrowiu Przewodnicząca pominęła bardziej kompleksową analizę złożonych interakcji, które istnieją między handlem, inwestycjami i zdrowiem publicznym, wpisujących się w koncepcję ?zdrowego handlu?, a także  problematykę potrzeby zajęcia się chorobami niezakaźnymi (NCD) jako główną przeszkodą w utrzymaniu dobrego zdrowia. Było to zaskakujące, biorąc pod uwagę poparcie Przewodniczącej von der Leyen dla flagowego ?Europejskiego planu walki z rakiem?, ogłoszonego w lutym tego roku. Zaskakujące było również to, że nie skorzystała z okazji, by wspomnieć o największej pozycji budżetowej Komisji Europejskiej, wspólnej polityce rolnej, ani o tym, jak strategia „ od pola do stołu ” może stanowić przewodnik UE w kierunku zrównoważonych systemów żywnościowych i stworzenia możliwości zdrowszej diety dla większej liczby Europejczyków.

Przemówienie oznaczało jednak koniec pomijania zdrowia na liście głównych priorytetów politycznych, a dyskusja na temat kompetencji zdrowotnych i Europejskiej Unii Zdrowia będzie oznaczać, że polityka zdrowia publicznego w Europie pozostanie wysoko na liście tych priorytetów w nadchodzących miesiącach.

Źródło: https://epha.org/a-new-vision-for-health-in-europe/; dostęp 30.09.2020.