Konsultacje Publiczne KE

Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych bierze udział w konsultacjach publicznych prowadzonych przez Komisję Europejską

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE planuje rewizję norm jakości powietrza do końca 2022r. W odpowiedzi na zaproszenie Komisji Europejskiej do udziału w konsultacjach publicznych dot. zakresu rewizji dotychczasowych norm, Polskie Towarzystwo  Programów Zdrowotnych wezwało Komisję do odwagi  w podjęciu niezbędnych działań w celu ochrony zdrowia publicznego.

Nie trzeba już udowadniać, że złej jakości powietrze wywołuje wiele chorób (choć całkowity zakres oddziaływania na nasze zdrowie z pewnością nie jest zbadany), wpływa na jakość życia, prowadzi do przedwczesnej umieralności.

Jeżeli chcielibyście jednak przybliżyć sobie  problem wpływu ?chorego? powietrza na zdrowie, to doskonale przedstawia go  Weronika Michalak z Heal Polska w swojej bardzo przystępnej  prezentacji, upublicznionej na facebook?u.

Zapraszamy także do lektury artykułu Mattea Barisone z 18 stycznia 2021r. pt. ?Be Bold on new air quality rules ? EPHA says?.

Konsultacje Publiczne KE 01

Warto także, naszym zdaniem, przeanalizować prezentację dr. Michała Brzezińskiego , w której wypowiada się on na tematu ewentualnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na nadwagę i otyłość (teza o takim wpływie jest wypowiadana w literaturze) . Interesujących treści dostarcza również  prezentacja dr Aleksandry Jastrzębowskiej  o potencjalnym związku między zaburzeniami psychicznymi człowieka i złej jakości powietrzem.

(Wyżej wspomniane prezentacje Weroniki Michalak, Michała Brzezińskiego i Aleksandry Jastrzębowskiej zostały przedstawione przez Autorów podczas konferencji w formule on-line pt. „Polskie miasta dla zdrowego powietrza. Jak ograniczyć koszty zdrowotne generowane przez transport”, która miała miejsce 17 grudnia 2020 r.)

Z wypowiedzią EPHA (naszej organizacji „parasolowej”) skierowanej do Komisji Europejskiej  można zapoznać się w tym miejscu.

Z wypowiedzią PTPZ skierowaną do Komisji Europejskiej, analogiczną do stanowiska EPHA, można zapoznać się tu.

Walczymy w dobrej sprawie i to jest ważne.

A tak btw, jeżeli jesteście profesjonalistami medycznymi, rozważcie złożenie swojego podpisu pod Manifestem dla Zdrowego Transportu post-Covid-19.

Tu możecie złożyć swój podpis.

#CleanAirHealthyCities #Medics4CleanAir #CleanAir4Health #CleanAirHealthyCities2021