Historia Elli – orzeczenie sądu

Zanieczyszczenie powietrza jedną z przyczyn śmierci 9-letniej Elli Kiss-Debrah. Przełomowe orzeczenie Sądu w Wielkiej Brytanii.

Orzeczenie Sądu w Wielkiej Brytanii, potwierdzające, że zanieczyszczone powietrze było jedną z przyczyn śmierci 9-letniej Elli Kissi-Debrah, przejdzie do historii judykatury tego kraju, i nie tylko. Dziewczynka mieszkała z matką w pobliżu ruchliwej drogi w Londynie, stąd była poddana stałej ekspozycji na substancje chemiczne trujące Jej organizm (pochodzące głównie z transportu drogowego, w szczególności NO2).

Ella stała się pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii – i potencjalnie na świecie  –  w stosunku do której zanieczyszczenie powietrza jest wymieniane jako współprzyczyna  śmierci.

Ella cierpiała również na inne choroby (choroby współistniejące), ale Sąd wyraźnie potwierdził, że to złej jakości powietrze, którym oddychała każdego dnia, odegrało istotną rolę w doprowadzeniu do tragedii.

Orzeczenie potwierdziło  potrzebę stanowienia  ustawodawstwa, które ma na celu ograniczenie zanieczyszczeń transportowych, i jego właściwej implementacji, także konsekwentnego egzekwowania: to właśnie przekroczenie obowiązujących poziomów zanieczyszczenia powietrza jest jedną z przyczyn niepowodzenia w walce o redukcję poziomów NO2. To nieprzestrzeganie prawa  najprawdopodobniej stanowiło przyczynę śmierci Elli.

Historia Elli orzeczenie sądu 01

NO2  (dwutlenek azotu) jest w dużym stopniu powiązany z zanieczyszczeniami transportowymi, a za te, głównie odpowiadają samochody z silnikiem Diesla.

Oprócz ostrej niewydolności oddechowej i ciężkiej astmy, narażenie na zanieczyszczenie powietrza zostało wymienione w akcie zgonu Elli jako oficjalna współprzyczyna śmierci.

Koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza są policzalne, a przypadek Elli ilustruje, co te liczby faktycznie oznaczają dla zwykłych ludzi. Rosamund Kissi-Debrah, Mama Dziewczynki, która odważnie walczyła o sprawiedliwość dla swojej córki, jest również zwolenniczką WHO, która broni czystego powietrza w celu ochrony innych dzieci w Europie.

Werdykt Sądu to mocne przypomnienie i przestroga dla decydentów, zarówno na poziomie krajowym, jak  lokalnych, że zanieczyszczenie powietrza związane z transportem kosztuje życie i że muszą aktywnie działać, by nie dochodziło do kolejnych zgonów.

Pełniący obowiązki sekretarza generalnego Sascha Marschang powiedział:

?Nauka dowiodła już, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje w relacji  z chorobami przewlekłymi i dotyka najsilniej najsłabszych. Nigdy więcej dzieci nie powinny umierać przedwcześnie z powodu nielegalnych emisji transportowych. Jest to potencjalnie najważniejsza konsekwencja dzisiejszego orzeczenia: stosowanie przepisów i utrzymywanie niskiego poziomu zanieczyszczeń to kwestia życia lub śmierci. Potrzebujemy teraz zdecydowanych działań ze strony polityków, aby zapewnić, że nie będzie już więcej zgonówspowodowanych zanieczyszczeniami transportowymi w Europie ? .


#CleanAir4Health #Medics4CleanAir #CleanAirHealthyCities

Źródło opracowania (dostęp on-line 13.02.2021)

Zobacz także ten tekst, dotyczący Elli (dostęp on-line 13.02.2021)

Tutaj możesz wysłuchać wywiadu z p. Rosamund Kissi-Debrah, mamą zmarłej Dziewczynki (dostęp 13.02.2021)

Autor: dr Lubomira Wengler